fbpx

8 vedecky dokázaných zdravotných výhod MSM

12. apr 2023Blog

Metylsulfonylmetán (MSM) je zlúčenina obsahujúca síru, ktorá sa nachádza v rastlinách, zvieratách a ľuďoch. V ľudskom tele pôsobí ako „lepidlo“, ktoré drží pohromade naše aminokyselinové reťazce – stavebné kamene pokožky. MSM je prírodný minerál krásy, ktorý vďaka svojej jedinečnej schopnosti obnoviť kolagén a keratín v pokožke tvorí základ zdravej pokožky. MSM je však obľúbeným doplnkom so širokým spektrom využitia,  používa sa aj na úľavu od bolesti, artritídu, zápal šliach, svalové kŕče a zjazvené tkanivo. MSM často používajú ľudia, ktorí hľadajú prirodzený spôsob, ako zmierniť bolesť kĺbov, zmierniť zápal a posilniť imunitu. Okrem toho výskum podporuje jeho použitie pri liečbe mnohých stavov, od artritídy po rosaceu. Tu je 8 vedecky podložených zdravotných výhod MSM.

  1. Zníženie bolesti kĺbov alebo svalov

Ukázalo sa, že  MSM prospieva ľuďom s degeneráciou kĺbov, častou príčinou bolestí kolien, chrbta, rúk a bedier. Degenerácia kĺbov môže negatívne ovplyvniť kvalitu Vášho života obmedzením pohybu a mobility. Štúdie ukázali, že MSM výrazne znižuje zápal vo Vašom tele. Tiež inhibuje rozpad chrupavky, pružného tkaniva, ktoré chráni konce Vašich kostí v kĺboch. Štúdia, ktorá bola vykonaná  na 100 ľuďoch vo veku nad 50 rokov zistila, že vďaka liečbe doplnkom obsahujúcim 1200 mg MSM počas 12 týždňov sa skúmaným osobám znížila bolesť, stuhnutosť a opuch kĺbov v porovnaní so skupinou, ktorá užívala placebo. Skupina, ktorá dostávala doplnok, tiež uviedla zlepšenie celkovej kvality života a menej ťažkostí pri chôdzi a vstávaní z postele.

  1. Má protizápalové účinky

Protizápalové vlastnosti MSM sú tiež dobre zdokumentované vedeckým výskumom. Vedci veria, že MSM inhibuje NF-kB, proteínový komplex zapojený do zápalových reakcií vo Vašom tele. Okrem toho môže MSM zvýšiť hladiny glutatiónu, silného antioxidantu produkovaného Vaším telom. Štúdia na 40 fyzicky aktívnych mužoch ukázala, že užívanie 3 gramov MSM pred vyčerpávajúcim cvičením znížilo uvoľňovanie zápalových cytokínov a zabránilo nadmernému stresu imunitných buniek v porovnaní s placebom.

  1. Urýchľuje zotavenie po cvičení znížením poškodenia svalov a stresu

Počas vyčerpávajúceho cvičenia dochádza k poškodeniu svalov a zvyšuje sa oxidačný stres. To spôsobuje, že športovci pociťujú bolesť svalov, ktorá môže brániť športovému výkonu a tréningu. MSM môže prirodzene urýchliť regeneráciu svalov po intenzívnom cvičení znížením zápalu a oxidačného stresu. Štúdia na 18 mužoch ukázala, že užívanie 50 mg prášku MSM na kg telesnej hmotnosti počas 10 dní výrazne znížilo poškodenie svalov spôsobené cvičením a zvýšilo antioxidačnú aktivitu po zabehnutí 14 kilometrov. Môže byť tiež prospešný na zníženie bolesti po dlhšom cvičení. V jednej štúdii dostávalo 22 zdravých žien 3 gramy MSM alebo placebo denne počas troch týždňov, predtým ako bežali polmaratón. Skupina, ktorá užívala MSM hlásila menšiu bolesť svalov a kĺbov ako skupina s placebom.

  1. Pomáha zmierniť príznaky artritídy

Artritída je zápalový stav, ktorý spôsobuje bolesť, stuhnutosť a znížený rozsah pohybu v kĺboch. Keďže MSM má silné protizápalové vlastnosti, často sa používa ako prirodzená alternatíva k liekom na zlepšenie symptómov súvisiacich s artritídou. Štúdia na 49 ľuďoch s osteoartrózou kolena zistila, že užívaním  3,4 gramov MSM denne počas 12 týždňov sa znížila bolesť a stuhnutosť a zlepšili sa fyzické funkcie v porovnaní so skupinou, ktorá užívala placebo. Okrem toho môže zvýšiť účinnosť iných bežných doplnkov používaných na liečbu artritídy, ako je glukózamín sulfát, chondroitín sulfát a kyselina boswellová. Jedna štúdia zistila, že kombinácia MSM s glukozamínom a chondroitínom bola účinnejšia pri znižovaní bolesti a stuhnutosti u ľudí s osteoartritídou kolena ako samotný glukozamín a chondroitín.

  1. Môže pomôcť zmierniť príznaky alergie

Alergická rinitída je alergická reakcia, ktorá spôsobuje príznaky ako slzenie očí, kýchanie, svrbenie, výtok z nosa a upchatý nos. Bežné spúšťače alergickej rinitídy zahŕňajú zvieraciu srsť, peľ a plesne. Po vystavení sa alergénu sa uvoľňuje veľa zápalových látok, ako sú prostaglandíny a cytokíny, čo vedie k nepríjemným symptómom. Štúdie ukázali, že MSM môže byť účinný pri znižovaní príznakov alergickej rinitídy, tým, že môže znížiť alergickú reakciu znížením zápalu a inhibíciou uvoľňovania cytokínov a prostaglandínov. Okrem toho účastníci zaznamenali významný nárast energie do 14. dňa od začiatku užívania MSM.

  1. Môže posilniť imunitu

Váš imunitný systém je špecializovaná sieť tkanív, buniek a orgánov, ktorá chráni Vaše telo pred chorobami. Oslabiť ho môžu veci ako stres, choroba, zlá strava, nedostatočný spánok alebo nedostatok aktivity. Zlúčeniny síry, ako je MSM, hrajú dôležitú úlohu v zdraví Vášho imunitného systému. MSM môže byť účinný pri znižovaní oxidačného stresu a zápalu, ktorý môže oslabiť imunitu. Keďže je účinný pri znižovaní hladín zápalových zlúčenín ako IL-6 a TNF-ɑ, MSM môže znížiť stres na Váš imunitný systém. Okrem toho hrá úlohu pri tvorbe glutatiónu, hlavného antioxidantu Vášho tela. Môže tiež pomôcť zvýšiť hladinu tejto dôležitej zlúčeniny. Dostatočná hladina glutatiónu je rozhodujúca pre celkové zdravie a funkciu Vášho imunitného systému.

  1. Zlepšuje zdravie pokožky posilnením keratínu

Keratín je proteín, ktorý pôsobí ako hlavná štrukturálna zložka vo vlasoch, pokožke a nechtoch. Obsahuje vysokú hladinu aminokyseliny cysteínu obsahujúcej síru. Výskumníci predpokladajú, že MSM môže poskytovať síru keratínu, čo môže pomôcť posilniť väzby medzi molekulami keratínu. To zase môže pomôcť posilniť tento dôležitý proteín. MSM tiež pomáha znižovať zápal, ktorý môže poškodiť kožné bunky a spôsobovať známky predčasného starnutia. Môže dokonca znížiť príznaky problematických kožných ochorení, ako je rosacea, ktorá môže spôsobiť začervenanie, podráždenie a zápal kože. Štúdia ukázala, že pri aplikácii na pokožku MSM výrazne zlepšilo začervenanie, svrbenie, zápal, hydratáciu a farbu pokožky u ľudí s rosaceou.

Uvedené štúdie ukazujú, že MSM je širokospektrálnym doplnkom, ktorý nepôsobí priaznivo len na vzhľad pokožky, ale má aj významné zdravotné benefity. Až 500 mg MSM sa nachádza v jednej odmerke ORIN VIACOLLAGENU. V kombinácií s kolagénom najviac pomáha pri ochrane, posilňovaní kĺbov, pružnosti pokožky, vlasov a nechtov, ako aj pri redukcii a oddialení tvorby vrások.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1