fbpx

Betakarotén a jeho úloha pri zachovaní mladistvej pokožky

27. jún 2023Blog

Betakarotén je organická zlúčenina, ktorá sa nachádza v rastlinách a je zodpovedná za ich charakteristickú oranžovú a žltú farbu. Keďže sa v tele premieňa na vitamín A, je známy pre svoju úlohu pri udržiavaní zdravej pokožky.

V lete môže mať betakarotén niekoľko pozitívnych vplyvov na pokožku:

  1. Ochrana pred slnkom: Betakarotén má schopnosť pôsobiť ako antioxidant a chrániť bunky pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením. Môže teda pomôcť znížiť negatívne účinky UV žiarenia a zmierniť podráždenie pokožky.
  2. Zvýšenie odolnosti pokožky voči slnku: Konzumácia potravín bohatých na betakarotén, ako sú mrkva, sladké zemiaky, brokolica a špenát, môže pomôcť zvýšiť prirodzenú odolnosť pokožky voči slnečnému žiareniu. Táto ochrana však nie je dostatočná na to, aby nahradila opaľovacie krémy s ochranným faktorom.
  3. Podpora opálenia: Betakarotén môže prispieť k vytvoreniu prirodzeného opálenia pokožky. Vysoká koncentrácia betakaroténu v tele môže spôsobiť, že pokožka získa jemný bronzový odtieň, ktorý môže pôsobiť ako ľahké opálenie.

Má betakarotén vplyv aj na tvorbu kolagénu?

Betakarotén nepriamo prispieva aj k tvorbe kolagénu. Tvorba kolagénu je zložitý proces, ktorý závisí od rôznych faktorov vrátane výživy, vitamínov a minerálov. Betakarotén je prekurzor vitamínu A, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe kolagénu.

Vitamín A podporuje zdravie pokožky a podieľa sa na syntéze kolagénu. Pomáha pri zachovaní elasticity a štruktúry kože, čo je kľúčové pre jej zdravý vzhľad. Betakarotén je konvertovaný na vitamín A v tele podľa potreby, čo znamená, že zabezpečuje dostatočné množstvo vitamínu A pre podporu tvorby kolagénu. V placebom kontrolovanej in vivo štúdii z roku 2017 publikovanej v časopise Nutrients sa pomocou dvoch rôznych optických skenerov preukázalo, že perorálna suplementácia karotenoidov raz denne spôsobila štatisticky významné zvýšenie karotenoidov. V oblastiach kože líc a predlaktia sa pomer kolagénu a elastínu významne zvýšil. Výsledky teda ukazujú, že prírodný extrakt obsahujúci zmes karotenoidov vo fyziologických koncentráciách by mohol zabrániť starnutiu pokožky a zlepšiť extracelulárnu matricu. Preto je zdravý životný štýl vrátane stravy bohatej na karotenoidy najlepšou preventívnou stratégiou proti predčasnému starnutiu pokožky.

Ak máte záujem o podporu tvorby kolagénu, je dôležité mať vyváženú stravu bohatú na rôzne živiny, vrátane vitamínu C, zinku a bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu a správnu štruktúru kolagénu.  Betakarotén je prítomný v rôznych potravinách, najmä v ovocí a zelenine s intenzívnymi oranžovými, červenými a žltými farbami. Tu je zoznam niektorých potravín bohatých na betakarotén:

  • Mrkva: Mrkva je jednou z najznámejších potravín bohatých na betakarotén. Obsahuje vysoké množstvo tejto zlúčeniny a je skvelým prírodným zdrojom vitamínu A.
  • Sladké zemiaky: Sladké zemiaky majú tiež vysoký obsah betakaroténu. Sú chutné a vynikajúce ako súčasť pestrej stravy.
  • Špenát: Špenát je zelenina bohatá na rôzne živiny vrátane betakaroténu. Môže sa konzumovať čerstvý, v šalátoch, alebo môže byť pridaný do rôznych jedál.
  • Brokolica: Brokolica obsahuje nielen betakarotén, ale aj mnoho ďalších prospešných látok pre zdravie.
  • Paprika: Paprika, najmä tá červená, je vynikajúcim zdrojom betakaroténu a má aj vysoký obsah vitamínu C.
  • Mangold: Táto zelenina s výraznými farebnými stonkami a listami je bohatá na betakarotén a ďalšie živiny.

Okrem vyššie uvedených potravín sú bohatým zdrojom betakaroténu aj marhule, melóny, broskyne, šípky, paradajky a mnoho ďalších druhov ovocia a zeleniny. Ak chcete zvýšiť množstvo betakaroténu vo svojom tele odporúčame aj kolagén VIACOLLAGEN BRONZE, ktorý obsahuje až 10 mg prírodného betakaroténu.

Betakarotén, ako prekurzor vitamínu A, má viaceré výhody pre pokožku v lete. Jeho schopnosť chrániť bunky pred slnečným poškodením, zvýšiť odolnosť pokožky voči slnečnému žiareniu a prispieť k vytvoreniu prirodzeného opálenia robí z neho cenný výživový faktor pre udržanie zdravej a krásnej pokožky.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1