fbpx

Boj proti voľným radikálom: Ochráňte svoju pokožku pred neviditeľnými nepriateľmi

20. jún 2023Blog

Predtým, ako sa vrhneme priamo na vysvetľovanie voľných radikálov, potrebujeme si rýchlo pripomenúť niektoré základy chémie. Náš svet sa skladá z molekúl a molekuly obsahujú atómy. Čo potrebujete vedieť o atómoch je, že okolo nich obiehajú drobné elektróny. Tieto elektróny sú radi v pároch. Predstavte si to, ako kamarátsky systém. Pravidlom číslo jedna v systéme kamarátov je – nikdy neopustiť svojho kamaráta tak, aby boli všetci v bezpečí. Elektróny radi prísne dodržiavajú takýto systém a keď tak urobia, všetko je normálne a bezpečné. Ale niekedy sa pod rôznymi vonkajšími vplyvmi štruktúra atómov rozpadne a tieto elektrónové páry sa rozdelia. Tieto atómy obsahujúce nepárové elektróny (elektróny bez kamaráta) sú známe ako voľné radikály a môžu byť veľmi škodlivé.

Voľné radikály môžu byť produkované v tele prirodzene, ale tiež z vonkajších zdrojov, ako je znečistenie. Znečistenie je veľkým dôvodom, prečo sú voľné radikály čoraz rozšírenejšie. Miesto, kde žijete alebo pracujete, môže zohrávať významnú úlohu v tom, s akým znečistením sa stretnete, a teda do akej miery je vaša pokožka ohrozená. Napríklad, ak žijete v priemyselnej oblasti, môžete byť vystavení vyššiemu riziku expozície v dôsledku vyššej koncentrácie znečisťujúcich látok. Je známe, že mnohé typy znečisťujúcich látok spôsobujú nárast voľných radikálov:

 • smog
 • prach
 • cigaretový dym
 • čistiace prostriedky pre domácnosť
 • poľnohospodárske pesticídy

Ako voľné radikály škodia pokožke

Vaše telo obsahuje približne 60 percent vody. V skutočnosti vaše telo obsahuje miliardy atómov kyslíka a niektoré z týchto atómov kyslíka môžu prejsť procesom nazývaným oxidácia. Oxidácia je, keď sa atómy kyslíka vášho tela stávajú voľnými radikálmi. Je dôležité poznamenať, že ide o normálne sa vyskytujúci proces – a neustále sa to deje v našom tele, dokonca aj práve teraz – ale je to niečo, čo chceme minimalizovať. Voľné radikály kyslíka majú v organizme dôležité úlohy, ale keď sa ich produkcia stáva nadmernou, môžu spôsobovať poškodenie buniek a zúčastňovať sa na rôznych patologických procesoch.

Takže, aby sa dostali späť do systému kamarátov, oxidované atómy kyslíka musia ukradnúť elektróny odkiaľkoľvek, kde ich nájdu, aby mohli byť vyvážené a v bezpečí. Priťahujú sa k iným elektrónom ako magnet, čo môže spôsobiť zmätok v ostatných atómoch. Pretože niekedy kradnú elektróny zo zdravých buniek. Toto je kritický moment, kedy je ohrozené zdravie vašej pokožky. Keď voľné radikály nie sú schopné ukradnúť dostupný elektrón z iných atómov, môžu ho začať kradnúť z našich buniek, čo v konečnom dôsledku spôsobí rozpad DNA kože, čo môže spôsobiť vážne problémy, pretože „zdravé“ atómy sú oberané o svoje elektróny. Poškodenie sa nakoniec objaví na koži vo forme vrások, ochabnutia, suchosti, matnosti a nežiaducej pigmentácie, ako sú starecké škvrny a prasknuté cievy. Ideálne by bolo, keby boli antioxidanty a voľné radikály stále v rovnováhe. Avšak k tomuto ideálu sa náš organizmus približuje len asi na 90–98 %. Narušenie tejto rovnováhy sa nazýva oxidačný stres. Likvidácia voľných radikálov trvá až 20 hodín. Zatiaľ napádajú lipidy v bunkových membránach, bielkoviny a DNA.

Ako si chrániť pokožku pre voľnými radikálmi?

Existuje niekoľko spôsobov, ako chrániť pokožku pred voľnými radikálmi:

 1. Používanie ochranného faktoru: Pravidelné používanie opaľovacích krémov s dostatočne vysokým ochranným faktorom (SPF) pomáha chrániť pokožku pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia, vrátane voľných radikálov vyvolaných UV žiarením.
 2. Užívajte antioxidanty: Antioxidanty sú látky, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály a chrániť bunky pred ich škodlivými účinkami. Konzumácia potravín bohatých na antioxidanty, ako sú čerstvé ovocie a zelenina (najmä bobuľové plody, citrusové plody, špenát, brokolica) môže byť prospešná pre ochranu pokožky.
 3. Dodržiavanie zdravej stravy: Strava bohatá na živiny, vitamíny a minerály je dôležitá pre zdravie pokožky. Zahrňte do svojej stravy potraviny s vysokým obsahom vitamínov C, E a betakaroténu, pretože tieto vitamíny majú antioxidačné vlastnosti a môžu pomôcť chrániť pokožku pred voľnými radikálmi.
 4. Vyhnite sa nadmernému slnečnému žiareniu: Znížte vystavovanie sa slnku v období najvyššej intenzity, teda od 10:00 do 16:00 hodiny. Používajte ochranný odev, slnečné okuliare a šiltovku alebo klobúk na ochranu pokožky tváre a očí.
 5. Vyhnite sa prostriedkom s vysokým obsahom toxických látok: Niektoré prostriedky na čistenie, kozmetické produkty a chemické látky môžu poškodzovať pokožku a spúšťať tvorbu voľných radikálov. Skúste sa vyhnúť používaniu takýchto produktov alebo vyberte si tie, ktoré sú šetrnejšie k pokožke.
 6. Upravte životný štýl: Zdravý životný štýl môže tiež prispieť k ochrane pokožky pred voľnými radikálmi. Zahrňte do svojho životného štýlu pravidelnú fyzickú aktivitu, zníženie stresu, dostatočný spánok a vyhýbanie sa závislostiam, ako je fajčenie.

Dodržiavanie zdravej stravy, minimalizácia expozície slnečnému žiareniu, vyhýbanie sa toxickým látkam v kozmetických produktov a úprava životného štýlu, vrátane pravidelnej fyzickej aktivity a zníženia stresu, sú účinné opatrenia, ktoré môžu pomôcť chrániť pokožku pred voľnými radikálmi. Pri dodržiavaní týchto opatrení môžeme minimalizovať poškodenie pokožky spôsobené voľnými radikálmi a udržať ju zdravú, hydratovanú a mladistvú. Je dôležité venovať  pozornosť starostlivosti o pokožku a chrániť ju pred voľnými radikálmi, aby sme si zachovali zdravý a mladistvý vzhľad.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1