fbpx

Čo s deje vo vašom tele pri každodennom užívaní kolagénu

11. nov 2022Blog

Kolagén je proteín nachádzajúci sa v spojivových tkanivách v celom tele. Nachádza sa v koži, kostiach, šľachách a väzivách. Ako starneme, naše telo produkuje menej kolagénu. Niektoré výskumy ukázali, že kolagénové doplnky môžu prospieť špecifickým častiam tela.

1. Nárast svalovej hmoty

Ak praktizujete silový tréning a užívate kolagén, môžete na sebe vidieť lepšie výsledky v porovnaní s cvičením bez užívania kolagénu. V dvojito zaslepenej štúdií z roku 2019 nemeckí vedci skúmali 25 mladých mužov vo veku do 25 rokov po dobu 12 týždňov, ktorí  denne užívali 15g kolagénu každý deň 60 minút po tréningu. Cieľom štúdie bolo zistiť, či suplementácia kolagénovým peptidom v kombinácii so silovým tréningom ovplyvňuje zloženie bielkovín kostrového svalstva. Po 12 týždňoch vedci porovnali výsledky s placebo skupinou a zistili, že cvičenie v kombinácii s pravidelným dopĺňaním kolagénu vedie k výrazne vyššiemu nárastu svalovej hmoty a miernemu nárastu svalovej sily.

2. Zlepšenie stavu pleti

Štúdia publikovaná v časopise Skin Pharmacology and Physiology z roku 2013 zistila, že tí, ktorí užívali kolagénové peptidy raz denne počas ôsmich týždňov, preukázali výrazné zlepšenie elasticity pokožky. Cieľom tohto výskumu bolo preskúmať účinnosť kolagénového hydrolyzátu zloženého zo špecifických kolagénových peptidov na biofyzikálne parametre kože súvisiace so starnutím kože. V tejto dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdii vedci skúmali 69 žien vo veku 35-55 rokov, ktoré každodenne užívali 2,5 – 5 gramov kolagénu počas 8 týždňov v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá dostávala placebo. Pred prvou aplikáciou boli merané elasticita pokožky, vlhkosť pokožky, transepidermálna strata vody a drsnosť pokožky. Na konci štúdie elasticita kože vykazovala štatisticky významné zlepšenie v porovnaní s placebo skupinou.

3. Ochrana pred stratou kostnej hmoty

Strata kostnej hmoty v dôsledku starnutia zvyšuje riziko zlomenín kostí a osteoporózy. Keďže kolagénové doplnky majú potenciálne pozitívny vplyv na zvýšenie minerálnej hustoty kostí, príjem tohto proteínu môže pomôcť udržať zdravé kosti aj v staršom veku. Nemeckí vedci publikovali v roku 2018 štúdiu, v ktorej 12 mesiacov skúmali 131 žien vo veku 46 – 80 rokov (priemerný vek 63 rokov), ktoré dostávali 5 g špecifického kolagénového peptidu v porovnaní s placebo skupinou, ktorým bol denne podávaný 5 g maltodextrín. Hlavným výsledkom tejto randomizovanej, dvojito zaslepenej a placebom kontrolovanej štúdie u žien po menopauze bolo, že špecifické kolagénové peptidy významne zvýšili kostnú minerálnu hustotu v driekovej chrbtici a krčku stehennej kosti. Naopak, v skupine s placebom neboli zistené žiadne významné zmeny.

4. Silnejšie nechty

Niektorým ľuďom sa nechty lámu ľahšie ako iným a zároveň nerastú veľmi rýchlo. Výsledky klinických testov, ktoré publikovali vedci v roku 2017 v časopise Journal of cosmetic dermatology uvádzajú, že účastníci štúdie, ktorí užívali 2,5 gramu kolagénových peptidov denne počas 24 týždňov, zaznamenali zvýšenie rýchlosti rastu nechtov o 12 % a zníženie frekvencie lámania nechtov o 42 %. Okrem toho až 64 % účastníkov dosiahlo celkové zlepšenie lámavosti nechtov a 88 % účastníkov zaznamenalo zlepšenie už po 4 týždňoch po liečbe.

5. Zvýšený rast vlasov

Ak užívate kolagén v spojení s vitamínom C vaše vlasy budú hustejšie a budú rýchlejšie rásť. Podľa jednej štúdie denný príjem kolagénu po 90 dňoch viedol k zvýšenému rastu vlasov u žien s dočasným rednutím vlasov.

6. Zdravie čriev

Pri vážnych diagnózach ako je ochorenie dráždivého čreva, existuje teória o vyliečení stien čriev práve užívaním kolagénu. Niektoré výskumy zistili, že hladina kolagénu je u pacientov s týmito ochorením znížená. Pravidelným užívaním kolagénu môžete napraviť jeho nedostatok. Výskum publikovaný v máji 2017 v časopise Alimentary Pharmacology and Therapeutics zistil, že pacienti so syndrómom dráždivého čreva trpeli nerovnováhou medzi tvorbou a rozpadom kolagénových vlákien. Kolagén je súčasťou spojivového tkaniva, ktoré tvorí hrubé črevo a gastrointestinálny trakt, takže zvýšením hladiny kolagénu môže vzniknúť podporné prostredie pre liečenie. Aktuálne výskumy vplyvu kolagénu na zdravie čriev stále prebiehajú, ale doterajšie  výsledky určite stoja za vyskúšanie.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

Pin It on Pinterest