fbpx

História kolagénu. Spoznajte cestu kolagénového doplnku.

27. apr 2023Blog

Keď držíme v rukách nádobu s kolagénovým peptidom, sotva sa zamyslíme nad tým, koľko rokov, úsilia, výskumu a experimentov si vyžiadalo jeho získanie. Málokto si uvedomuje, že jemný prášok je prakticky tou istou látkou, z ktorej sme zostavení. Látkou, ktorú s pribúdajúcim vekom začíname strácať čoraz rýchlejšie. Kolagén tvorí 25 % sušiny nášho tela a 75 % sušiny nášho spojivového tkaniva. Je to živý rám, ktorý podopiera tkanivá rôznych našich telesných orgánov. Okrem toho, musí byť  schopný prispôsobiť sa požiadavkám rôznych orgánov, ako je koža, kosti, väzy, obličky, cievy, srdce, oči alebo pečeň. Naše telo neustále syntetizuje kolagén. Každý rok sa približne 3 kg nášho kolagénu odbúrajú a ďalšie 3 kg sa vytvoria. Je syntetizovaný z 20 rôznych aminokyselín do obrovských reťazcov, z ktorých každý pozostáva z 1000 aminokyselín. Vytvára gigantické trojité špirály – komplikované špirálovité útvary, z ktorých každý pozostáva z troch polypeptidových reťazcov.

V živote každého človeka však príde čas, keď nám začne chýbať kolagén. Proces jeho obnovy môže byť narušený chorobou, stresom, UV žiarením, kontaktom so syntetickými chemickými látkami alebo inými škodlivými faktormi. Jeho syntéza začne spomaľovať ako starneme. Po 25. roku života sa nám kolagén z nášho tela stráca rýchlosťou 1,5 % ročne, takže do 45. roku života sa stratí až 30 % kolagénu v našom tele.

Vzhľadom na dôležitosť kolagénu v našom tele nie je divu, že veda už dlho pracuje na metódach získavania tohto proteínu, ktoré by ho umožnili efektívne využiť v medicíne a kozmetickej vede.

Honba za kolagénom

Po stáročia vedci bojovali za zlepšenie vzhľadu  a viditeľných účinkov starnutia na ľudskú pleť. Hľadali spôsoby, ako zredukovať mimické línie a vrásky, zlepšiť pružnosť pokožky, zväčšiť hrúbku a lesk vlasov a posilniť lámavé nechty na vytvorenie mladšieho vzhľadu. V tradičnej čínskej medicíne sa Ejiao, želatína z oslích koží, používa už od staroveku. Priekopníkom pri získaní biologicky aktívneho kolagénového peptidu bol v 60. rokoch 20. storočia Paul Bornstein, ktorý vyvinul metódu získavania kolagénu založenú na extrakcii. Po mnohých rokoch však tento vynikajúci výskumník kolagénu priznal, že to, čo získal, v skutočnosti nebol biologicky aktívny kolagén, ale iba čiastočné a neúplné fragmenty jeho trojitej špirály. Zatiaľ čo degenerovaný „kolagén“ môže byť užitočný pri niektorých kozmetických aplikáciách, v žiadnom prípade nemôže konkurovať „intaktnému“ biologicky aktívnemu kolagénu a jeho úlohe v ľudskom tele a pokožke.

Zrodený v mori: morský kolagénový peptid

Začiatky prelomu vo výskume kolagénu siahajú do 80. rokov minulého storočia. Hydrolyzovaný kolagén bol vynájdený a patentovaný japonskou spoločnosťou Nippi Inc. v roku 1985. Táto spoločnosť vyniká vo výskume a vývoji kolagénu a jeho aplikáciách v potravinárskom priemysle, farmaceutickom priemysle a výživových doplnkoch. Spoločnosť Nippi bola prvá, ktorá vyvinula a patentovala proces hydrolýzy kolagénu, ktorý umožňuje rozložiť kolagénové molekuly na menšie fragmenty a zlepšiť ich absorpciu a využitie v tele. Tento proces sa stal základom pre vývoj kolagénových výživových doplnkov a bol základom pre mnohé ďalšie výskumy a vývoj v oblasti kolagénu. Hydrolýza zachováva jemné väzby kolagénovej špirály a umožňuje tak získať tropokolagén – intaktný kolagén – identický s kolagénom syntetizovaným v organizmoch stavovcov, a čo je najdôležitejšie, vyrobený kolagénový peptid je biologicky aktívny a podobný kolagénu syntetizovanému v organizmoch stavovcov.

Používanie kolagénových doplnkov sa datuje do roku 1989, keď bola vyvinutá prvá kolagénová kapsula založená na hydrolyzovanom kolagéne, ktorý sa ľahko vstrebáva. V priebehu času sa výskum zameriaval na zlepšovanie kvality a účinnosti kolagénových doplnkov a na hľadanie nových spôsobov, ako zlepšiť absorpciu a využitie kolagénu v tele.

Vďaka vedcom a výskumu dokáže hydrolyzovaný kolagén úspešne doplniť deficit kolagénu v orgánoch ľudského tela, vrátane deficitu kolagénu v derme, čo má za následok zlepšenie a zníženie tvorby vrások a vzhľadu. Kolagén môže pomôcť zlepšiť kvalitu a elasticitu pokožky, čo môže pomôcť pri prevencii vzniku vrások a starnutia kože, môže pomôcť zlepšiť pevnosť a hustotu kostí, ako aj udržať zdravie kĺbov a chrupaviek. Taktiež môže pomôcť zlepšiť trávenie tým, že podporí tvorbu žalúdočnej kyseliny a posilní steny tráviaceho traktu a okrem iného, môže pomôcť zlepšiť zdravie srdca tým, že podporí tvorbu srdcového tkaniva a zlepší elasticitu ciev.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1