fbpx

Môže užívanie kolagénu zmierniť bolesť kĺbov?

4. jan 2023Blog

Môže užívanie kolagénu zmierniť bolesť kĺbov?

Približne do 30. roku života sa dokáže chrupavka pri vysokej záťaži rýchlo regenerovať, ale po tomto veku sa tento proces spomaľuje, takže vrstva chrupavky medzi kĺbmi sa stenčuje. Mnoho ľudí siaha po výživových doplnkoch na kĺbovú výživu. Pokiaľ ide o kĺbové doplnky, glukozamín a chondroitín sú dva bežné lieky používané na boj proti bolestiam kĺbov. Mnohí si však možno neuvedomujú, že kolagén okrem krásnej pokožky pomáha aj pri podpore zdravých kĺbov.

Čo spôsobuje bolesti kĺbov?

Desaťročia používania kĺbov vedú k degeneratívnym zmenám, ktoré často postihujú naše nosné kĺby, ako sú ruky, kolená, bedrá a chrbtica. Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k bolestiam kĺbov. Osteoartritída je bežne spôsobená starnutím, stresom, zraneniami či nadmerným zaťažovaním kĺbov, zatiaľ čo pri reumatoidnej artritíde vlastný imunitný systém napáda sám seba a spôsobuje zápal.

Ako pôsobí kolagén na kĺby?

Keď začneme strácať tento životne dôležitý proteín, naše spojivové tkanivá (vrátane našich šliach a väzov) sa začnú pohybovať s menšou ľahkosťou, čo vedie k stuhnutiu, opuchom kĺbov a ďalším nepríjemnostiam. Kolagén so svojou gélovou, hladkou štruktúrou drží naše kosti pohromade, a to umožňuje kĺbom ľahšie sa pohybovať, znižuje bolesť často spojenú so starnutím a dokonca znižuje riziko poškodenia kĺbov. Štúdia z roku 2019 dokonca zistila, že kolagén je účinnou liečbou osteoartritídy a iných bolestí a porúch kĺbov. Dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná, randomizovaná klinická štúdia o účinnosti kolagénových peptidov na osteoartritídu preukázala, že kolagén je „potenciálnym terapeutickým činidlom ako výživový doplnok na liečbu osteoartritídy a udržanie zdravia kĺbov“.

Ďalšia štúdia publikovaná v International Journal of Medical Sciences zistila, že ľudia s bolesťou kĺbov pri osteoartróze, ktorí boli liečení kolagénom typu II vykazujú výrazné zlepšenie pri každodenných činnostiach, ako je chôdza po schodoch alebo vstávanie z postele, ale aj celkové zlepšenie kvality života.

Prečo kolagén typu II funguje na kĺby tak účinne

Zatiaľ čo niektoré druhy kolagénu sa objavujú vo vašej koži, kostiach a orgánoch, jeden konkrétny druh možno nájsť v chrupavke medzi vašimi kĺbmi. Pri znižovaní bolesti kĺbov, nepohodlia a zápalu je mimoriadne účinný kolagén typu II. Ide o typ kolagénu, ktorý bol dôkladne preskúmaný Harvardskou univerzitou kvôli jeho účinnosti pri artritíde. Výskum naznačuje, že kolagén typu II je dvakrát účinnejší ako glukozamín a chondroitín pri artritických stavoch, funguje rýchlejšie a poskytuje väčšiu úľavu od bolesti. Rovnako ako kurkuma, kolagén typu II tiež pôsobí na zníženie zápalu, tak, že deaktivuje imunitné T-bunky, ktoré napádajú kolagénové štruktúry, zastavuje degradačný zápalový proces a umožňuje telu prestavať a opravovať chrupavku. Kolagén typu II spolupracuje s imunitným systémom na prevencii zápalovej reakcie, účinne znižuje bolesť a stuhnutosť spojenú s osteoartritídou a reumatoidnou artritídou a tiež pomáha regenerovať a posilňovať chrupavku.

Ako konkrétne pôsobí kolagén na kĺby a kosti?

Najhojnejším proteínom v našom tele je kolagén, ktorý hrá dôležitú úlohu pri poskytovaní podpory a pružnosti spojivového tkaniva, ako sú chrupavky, kosti, šľachy a väzy.

  1. Kolagén stimuluje rast chrupavky

Chrupavka je pevný materiál, ktorý pokrýva konce kostí v kĺboch. V priebehu času dochádza k opotrebovaniu chrupavky v dôsledku starnutia a opakovaného pohybu. V dôsledku toho sa naťahujú šľachy a väzy a kosti sa o seba trú, čo spôsobuje bolesť. Kolagén poskytuje podporu pre rast a opravu tkaniva chrupavky a zmierňuje zápaly a bolesti kĺbov. Zvýšením príjmu kolagénu môžete dlhšie viesť aktívny životný štýl.

  1. Kolagén môže zmierniť bolesť kĺbov a stuhnutosť

Kolagén typu II sa primárne nachádza v kĺboch, čo sú oblasti tela náchylnejšie na opotrebovanie. Výskum ukázal, že kolagén môže znížiť bolesť a stuhnutosť kĺbov. V prehľadovej štúdii z roku 2017 publikovanej v Journal of Arthritis výskumníci vyhodnotili klinické dôkazy a štúdie, ktoré skúmali účinnosť kolagénových doplnkov. V závere poznamenali, že kolagén môže byť užitočný pri liečbe bolesti kĺbov pri osteoartróze, hoci je potrebný ďalší výskum.

Ďalšia štúdia z roku 2021 skúmala účinnosť bioaktívnych kolagénových peptidov pri liečbe bolesti kĺbov u športovcov aj nešportovcov. Po každodennom užívaní kolagénových doplnkov na bolesť kolena športovci hlásili 37,5 % zníženie bolesti. Nešportovci zaznamenali podobné výsledky po 12-týždňovom užívaní kolagénu pri bolestiach bedier a kolien. Bolesť súvisiaca s aktivitou sa zlepšila o 38 %, zatiaľ čo bolesť v pokoji sa zlepšila o 39 %.

Kolagén, ktorý sa ukázal ako účinný pri podpore a ochrane zdravia vašich kĺbov, sa javí ako sľubná a bezpečná alternatíva k bežným kĺbovým doplnkom.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

Pin It on Pinterest