fbpx

Môžu zmeny v kožnom mikrobióme viesť k zníženiu kolagénu?

16. mar 2023Blog

Kožný mikrobióm nielenže ovplyvňuje Vašu pokožku, ale je aj jej súčasťou – pomáha vytvárať bariérovú funkciu, produkuje nevyhnutné postbiotiká (ako kyselina hyalurónová, esenciálne mastné kyseliny a peptidy), odvracia stresové faktory prostredia, posilňuje imunitný systém a mnohé iné.

Hoci ide o relatívne novú oblasť výskumu, neustále sa dozvedáme viac o tom, aká dôležitá je táto kožná flóra a koľko funkcií skutočne má. A jedným z aktuálnych výskumov je skúmanie úlohy mikrobiómu pri produkcii a degradácii kolagénu. Nedávny výskum totiž naznačuje, že môže existovať dôležitý vzťah, ktorý treba odhaliť.

Je mikrobióm chýbajúcim článkom dlhovekosti pokožky?

Strata kolagénu je síce jedným z najväčších faktorov, ktoré prispievajú k starnutiu pleti, no rozhodne nie jediným. Na vzhľade starnúcej pleti sa podieľa množstvo faktorov. A ako rastúce množstvo dôkazov naznačuje, zdravie, rozmanitosť a živosť Vášho mikrobiómu je jedným z chýbajúcich článkov. Nielenže sa ukazuje, že existuje vzťah medzi mikrobiómom Vašej pokožky a kolagénom, ale tiež sa dozvedáme viac o mikrobióme a lipidoch, integrite epidermy a o tom, ako sa pokožka vyrovnáva s oxidačným stresom. Napríklad niektoré kmene baktérií na našej koži produkujú antioxidant nazývaný RoxP. RoxP je v podstate super antioxidant, ktorý vylučuje Váš mikrobióm, ktorý je obzvlášť zdatný v ochrane pokožky pred oxidáciou.

Čo je kolagén a kožný mikrobióm a čo majú navzájom spoločné?

Kolagén je štrukturálny proteín v koži, ktorý môže pomôcť udržať pokožku pevnú a napnutú. Klesá s vekom, väčšinou medzi 20-30 rokom. Aj keď je tento pokles prirodzený, môžu k nemu prispieť určité faktory životného štýlu, ako je nadmerné vystavenie UV žiareniu, zápaly, škodlivé látky a stres.

Kožný mikrobióm je súborom biliónov organizmov, ktoré žijú na koži. Je toho ešte veľa, čo o ňom nevieme, ale vieme, že komunikuje s našim imunitným systémom, znižuje zápaly, chráni pred environmentálnymi stresormi a produkuje životne dôležité živiny pre pokožku nazývané postbiotiká. Organizmy, ktoré tvoria mikrobióm, sú dynamické a neustále sa meniace. Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú, aké druhy žijú a dominujú Vašej pokožke, napríklad váš vek, hormóny, prostredie a ďalšie.

Pokiaľ ide o zmeny mikrobiómu súvisiace s vekom, zdá sa, že existuje spojenie medzi stratou diverzity mikrobiómu a produkciou kolagénu. Nedávny výskum identifikoval niektoré kľúčové rozdiely v mikrobiómoch žien vo veku 50 rokov oproti ženám vo veku 20 rokov. Jedným zo zistení, ktoré vedci stále skúmajú, je, že účastníci, ktorí mali určité kmene bakteriálnych druhov Cutibacterium acnes a Staphylococcus epidermidis, mali tiež pokles hladín kolagénu v koži. Je to pozoruhodné, pretože kmene, ktoré identifikovali, boli tiež predtým spojené so zápalom v koži.

Ako synergicky podporiť svoj mikrobióm a kolagén?

Aj keď je toho veľa, čo o tomto potenciálne zložitom vzťahu ešte nevieme, vieme, že existujú spôsoby, ako podporiť mikrobióm pokožky a tvorbu kolagénu. V skutočnosti, v mnohých ohľadoch fungujú synergicky.  Ak sa vyskytnú problémy s črevným mikrobiómom, môže to spustiť zápal v celom tele, čo vedie k mnohým zmenám, ktoré, môžu v konečnom dôsledku zmeniť mikrobióm kože. Preto dermatológovia odporúčajú užívať probiotické doplnky na vyváženie črevného mikrobiómu. Odporúčame pravidelné užívanie ORIN PROBIO+ živé probiotiká, ktorý v jednej dennej dávke obsahuje až 10 probiotických kmeňov a až 30 miliárd KTJ. Ide o patentované probiotické kmene typov Bifidobacterium, Lactobacillus a Streptococcus Thermophilus, s výsledkami overenými 14 týždňov trvajúcou, dvojito zaslepenou štúdiou.

Môžete sa tiež poobzerať po kolagénových doplnkoch, ktoré obsahujú aminokyseliny, aby nielen podporili výstelku čriev, ale poskytli telu aj stavebné kamene pre samotný kolagén. Najvhodnejším kolagénovým doplnkom pre vás môže byť ORIN VIACOLLAGEN, ktorý sme najnovšie vylepšili o dôležitý minerál krásy – MSM.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1