fbpx

Ochráňte kožu pred trvalým poškodením z UV žiarenia pomocou kolagénu

17. máj 2023Blog

Existuje veľa dobrých dôvodov, prečo tráviť čas vonku, ale existuje aj niekoľko rizík, na ktoré, ak si nedáme pozor, môžu byť pre nás nebezpečné. Poďme si teda povedať, čo je poškodenie slnkom a ako ho môžeme liečiť.

Čo je to vlastne spálenie od slnka?

Väčšina z nás pozná nepríjemný pocit na pokožke po spálení od slnka. Červená koža, svrbenie, pálenie a následne olupovanie kože. Ale čo sa vlastne deje s Vašou pokožkou, keď sa spáli? Zápalová reakcia tela je vždy pripravená bojovať proti nebezpečenstvu, či už ide o baktérie v reznej rane, vírusy vo vzduchu alebo alergény. To platí aj pre pokožku a slnko. Keď je pokožka vystavená UV žiareniu, telo sa bráni prvou fázou zápalovej reakcie – rozšírením krvných ciev. To je to, čo spôsobuje, že pokožka sčervená. Aby sa UV lúče nedostali ďalej do tela a nepoškodili DNA, telo produkuje melanín, ktorý spôsobuje jej opálenie. Telo robí všetko, čo je v jeho silách, aby nás ochránilo, ale ak sa nedokáže vyrovnať s množstvom UV žiarenia, môže dôjsť k poškodeniu DNA. Aj keď by sme si určite priali, aby sme mohli povedať, že občasné spálenie slnkom nie je nebezpečné, bohužiaľ, nie je to tak. Už jedno  spálenie od slnka Vás môže vystaviť riziku rakoviny.

Samotné spálenie slnkom nie je to, čo je nebezpečné. UV žiarenie je to, čo môže zmeniť DNA a vedie k tvorbe rakovinových buniek. Existujú 2 typy UV žiarenia: UV-A a UV-B žiarenie. Oboje môžu spôsobiť zmätok na Vašej pokožke a spôsobiť predčasné starnutie. Štúdie odhadujú, že zo všetkých voľných radikálov nachádzajúcich sa v koži je 80 % z nich priamo spôsobených UV žiarením alebo vystavením slnku. UV žiarenie môže spôsobiť rozpad kolagénu rýchlejšie, ako pri bežnom starnutí, a to tak, že preniká do strednej vrstvy kože (dermis), čo spôsobuje abnormálne nahromadenie elastínu. Keď sa tento elastín hromadí, produkujú sa enzýmy, ktoré neúmyselne rozkladajú kolagén a vytvárajú takzvané „slnečné jazvy“. Pokračujúce vystavenie len urýchľuje proces, čo vedie k ďalšiemu vráskaveniu a ochabovaniu pokožky. Vystavovanie sa UV žiareniu spôsobuje nerovnomerné zhrubnutie kože nazývané „slnečná elastóza“, čo má za následok hrubé zvrásnenie a neprirodzené sfarbenie.

Môžete zvrátiť poškodenie slnkom?

Aj keď možno nebudete schopní úplne zvrátiť poškodenie spôsobené slnkom, môžete ho zlepšiť pomocou dôslednejšej opaľovacej rutiny. Ak sa spálite, niekoľko dní sa vyhýbajte slnku. Vaša pokožka robí všetko, čo je v jej silách, aby bojovala s poškodením a nemusí byť preťažená ďalšími UV lúčmi. Potom sa uistite, že ste dostatočne hydratovaní. Pite veľa vody a aplikujte hydratačný krém. Ďalšie spôsoby liečby, ktoré môžu byť užitočné pri poškodenej pokožke, zahŕňajú lokálne retinoidy, o ktorých je známe, že zvyšujú produkciu kožných buniek a kolagénu.

Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, aby ste zabránili tomuto druhu poškodenia, je zabrániť poškodeniu slnkom a to nasledovnými spôsobmi:

  • Vyhýbajte sa slnku najmä počas obeda.
  • Zakryte sa ľahkým a vzdušným oblečením.
  • Noste klobúk a slnečné okuliare.
  • Pravidelne nanášajte opaľovací krém na odhalené časti kože.

Vitamíny a ďalšie živiny, ktoré sú dobré pre pokožku poškodenú slnkom

Množstvo vitamínov a ďalších živín môže pomôcť chrániť pokožku zvnútra. Niektoré z nich pravdepodobne poznáte, napríklad určité formy vitamínu A.

Beta-karotén a iné karotenoidy. Paradajky a iné červené alebo oranžové pigmentované potraviny sú skvelým zdrojom antioxidantov, ktoré môžu pomôcť neutralizovať voľné radikály, ktoré sa môžu hromadiť pri vystavení slnku. Paprika, mrkva a melón sú vynikajúcim výberom občerstvenia šetrného k pokožke.

Polypodium leucotomos, tropická papraď chrániaca pokožku pred poškodením spôsobeným UVB/UVA žiarením. Niacín a extrakt z červeného pomaranča – tieto živiny môžu pomôcť zabrániť poškodeniu DNA spôsobenému UV žiarením, opraviť poškodenú DNA a poskytnúť ochranu, ktorá dopĺňa používanie opaľovacích krémov, aby pomohla chrániť pokožku pred budúcim poškodením UV žiarením.

Vaša pokožka potrebuje kolagén

Keď má Vaša pokožka dosť kolagénu, je tonizovanejšia, pevnejšia, jemnejšia a hladšia. Doplnenie kolagénu dodá Vášmu telu aminokyseliny, ktoré potrebuje na tvorbu väčšieho množstva kolagénu na podporu zdravej pokožky, spojivového tkaniva a dokonca aj stien čriev. S vekom a ďalšími rizikami, ako je vystavovanie sa slnku, sa náš kolagén nielen rozkladá, zároveň je nahrádzaný stále pomalšie. Štúdie zistili, že suplementácia kolagénu pomohla pokožke zostať hydratovaná a hladká. VIACOLLAGEN BRONZE je prvý kolagénový nápoj z klinicky testovaného rybieho kolagénu s obsahom prírodného betakaroténu, ktorý zvyšuje ochranu pokožky pred začervenaním a UV žiarením.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1