fbpx

Prečo potrebujete v lete zvýšiť hladinu antioxidantov v pokožke?

13. jún 2023Blog

Či už pôjdete na pláž, strávite deň pri bazéne alebo sa zúčastníte rodinnej grilovačky vonku, kým si užívate na letnom slnku, musíte si chrániť pokožku. Aj keď krásne počasie a teplý vánok môžu spôsobiť, že sa budeme cítiť bezstarostne, prílišné vystavovanie sa slnku môže spôsobiť veľa škôd, rozložiť bunky našej pokožky a oslabiť ochrannú bariéru tela.

Počas letných mesiacov býva pokožka vplyvom tepla a slnka citlivejšia. Vo všeobecnosti vyžaduje menej aktívnych látok a viac antioxidantov, ktoré možno doplniť pomocou správnych potravín. Naša pokožka je vždy citlivá na vystavenie voľným radikálom, a to bez ohľadu na ročné obdobie. Počas leta nám však hrozí zvýšené vystavovanie sa UV žiareniu. Práve tu môžu antioxidanty pôsobiť proti vplyvu voľných radikálov. Poďme preskúmať, ako antioxidanty fungujú, prečo sú také prospešné pre pokožku a ako ich môžete začleniť do svojej rutiny starostlivosti o pleť.

Ako a prečo fungujú antioxidanty

Antioxidanty pozostávajú z vitamínov, minerálov a enzýmov a pomáhajú predchádzať a opravovať poškodenie pokožky spomalením alebo predchádzajúcim poškodením voľnými radikálmi, oxidačným procesom, ktorý vedie k dysfunkcii buniek a tkanív. Pôsobia tak, že deaktivujú alebo neutralizujú voľné radikály a zabraňujú poškodeniu buniek inhibíciou oxidácie iných molekúl. Zaujímavým faktom je, že antioxidanty sa v skutočnosti oxidujú samy, čo im umožňuje efektívne ukončiť oxidačné reťazové reakcie. Ako starneme, naše telo produkuje menej antioxidantov a viac voľných radikálov. Keďže antioxidanty si telo neukladá, musíme ich bežne dopĺňať, vnútorne aj lokálne. Počas letných mesiacov, keď je naša pokožka často vystavená škodlivejším vplyvom, ako je slnko, teplo, slaná či chlórovaná voda, je dôležité zamerať sa na posilnenie jej prirodzenej obranyschopnosti. Antioxidanty ponúkajú spôsob, ako to dosiahnuť. Antioxidanty pomáhajú zaistiť koncentrovanejšiu ochranu pred voľnými radikálmi, pretože zvyšujú schopnosť SPF v opaľovacích krémoch.

Pridajte antioxidanty do svojho letného režimu

Antioxidanty sú nielen dôležité pri prevencii a ochrane, ale sú životne dôležité aj v boji proti známkam starnutia. Získavanie týchto živín prirodzeným spôsobom zo superpotravín je vždy tou najlepšou možnosťou, ale pomáhajú aj doplnky a látky aplikované na pokožku.

Toto leto preto hľadajte produkty s nasledujúcimi zložkami, ktoré vám pomôžu zvýšiť príjem antioxidantov:

Vitamín A (Retinol) – mrkva, kel, špenát, tekvica, pečeň a melón

Vitamín C –  brokolica, ružičkový kel, guava a citrusy

Vitamín E – olivový olej, olej z vlašských orechov, olej z pšeničných klíčkov, ovos, paradajky a mrkva

Betakarotén – funguje v ľudskom tele ako silný antioxidant. Má teda schopnosť pôsobiť proti škodlivým voľným radikálom, ktoré sú spájané s oxidačným stresom a výskytom civilizačných chorôb, kardiovaskulárnych či onkologických ochorení. Má aj protizápalové účinky. Prispieva totiž k zníženiu tvorby cytokínov a chemokínov, zlúčenín prispievajúcich k vzniku obrannej zápalovej reakcie. Zdroje betakaroténu sú batáty, mrkva, tekvica, špenát, kel, mango, melón a marhule.

Bioflavonoidy – citrusy, bobule, cibuľa, čaj, červené víno, horká čokoláda a rakytník.

Polyfenoly – bobule, zelený čaj, horká čokoláda, vlašské orechy, arašidy, granátové jablká a mangostan.

Glutatión – Enzým, ktorý chráni fibroblasty a podporuje udržanie bunkových antioxidantov v kožnom tkanive.

Olej z hroznových jadier – zdroj flavonoidov, chráni steny kapilár, inhibuje enzýmy, ktoré štiepia kolagén a elastín a je lapačom voľných radikálov.

Tokoferol – prírodná forma vitamínu E, je to silný antioxidant, ktorý stimuluje imunitný systém a pomáha zhrubnúť kožné tkanivo.

Resveratrol – silný antioxidant z červeného vína, stimuluje kolagén a poskytuje tonizujúce a spevňujúce účinky.

Kyselina L-askorbová – derivát vitamínu C, poskytuje antioxidačné a rozjasňujúce vlastnosti pokožky, podporuje spevnenie pokožky a tvorbu kolagénu.

Kolagénové doplnky od ORINU majú prirodzene vysoký obsah vitamínu C (až 1250% dennej referenčnej hodnoty príjmu dospelého), navyše si ho môžete doplniť o polyfenoly či betakarotén a zabezpečiť si tak koktejl potrebných antioxidantov, s ktorými si budete môcť leto užiť naplno.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1