fbpx

Prečo sú deti hneď po nástupe do školy choré a ako predísť chrípke?

23. aug 2023Blog

Prečo sú deti hneď po nástupe do školy choré a ako predísť chrípke? 

Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré sa často šíri v prostredí, kde sa nachádza veľa ľudí. Školy sú ideálnym miestom, kde sa medzi deťmi rýchlo rozšíri a spôsobí epidémiu. Niektoré deti, ktoré chrípka neskolí sa možno tešia z chrípkových prázdnin, no iné spolu s ich rodičmi majú hlavu v smútku. Pozrime sa spoločne na to, aké sú príčiny vzniku každoročnej chrípkovej epidémie na školách a ako sa voči nej vyzbrojiť skôr, ako zaordinuje.

Príčiny vzniku chrípky na školách

Hlavným dôvodom šírenia chrípky v školskom prostredí je blízky kontakt medzi žiakmi.  Chrípkový vírus sa prenáša vzduchom a to najmä pri kýchaní či kašľaní.  Chrípkový vírus je schopný sa kýchnutím preniesť na vzdialenosť až 1,5 metra. Žiaci sedia v laviciach blízko seba a trávia v tých istých triedach celé hodiny, čo umožňuje vírusu ľahko sa šíriť z jedného na druhého.

Ďalším faktorom je nedostatočná hygiena. Hlavne mladšie deti sa častokrát dotýkajú tváre, očí, nosa či obhrýzajú ceruzky, ktoré mal pred chvíľou v ruke ich kamarát. Pokiaľ sa predtým dotýkali kontaminovaných predmetov, vírus sa ľahko cez sliznice prenesie.

Chrípkový vírus je schopný prežiť na oblečení až 12 hodín, na papierových vreckovkách 8-12 hodín, v nevyvetranej miestnosti a na hladkých povrchoch je vírus schopný parazitovať až 48 hodín. Na detských rukách je jeho životnosť len 5 minút, no pokiaľ sa dieťa dotkne povrchu, na ktorom je vírus prítomný, rýchlo si ho opäť prenesie na svoje ruky. Aby sme šíreniu vírusov medzi deťmi zabránili je dôležité miestnosti dobre vetrať a umývať si ruky.

Ako rozoznať chrípku od bežného prechladnutia?

Príznaky chrípky a prechladnutia sú veľmi podobné. Existujú však určité rozdiely, vďaka ktorým ich dokážete rozlíšiť. Rozdiely medzi chrípkou a prechladnutím sú:

  • Rýchlosť nástupu – Chrípka sa obvykle začína náhle, zatiaľ čo prechladnutie sa zvyčajne rozvíja postupne.
  • Horúčka – Vysoká horúčka 38-40 stupňov býva bežným príznakom chrípky. Naopak pri prechladnutí nezvykne byť horúčka sprievodným príznakom.
  • Únava – Chrípka býva sprevádzaná extrémnou únavou. Deti sú slabé a nemajú chuť sa hrať. Prechladnutie sprevádza iba mierna únava.
  • Rozsah príznakov: Chrípka pôsobí na celý organizmus a spôsobuje príznaky na celom tele, prechladnutie útočí len na horné dýchacie cesty.

Ako proti chrípke preventívne bojovať?

Okrem vyváženej a kvalitnej stravy, bohatej na vitamíny a minerály, by ste mali dbať aj na správne hygienické návyky dieťaťa a preventívne sa proti chrípke brániť.  Dôležité sú:

Pravidelná hygiena: Najdôležitejšia je pravidelná hygiena. Žiaci by si mali umývať ruky pred každým jedlom a po návšteve toalety. Rovnako dôležitá je hygiena rúk po fúkaní nosa či kýchaní. Učitelia by mali dohliadnuť na to, aby boli priestory školy dobre vydezinfikované a pravidelne čistené.

Očkovanie: Najúčinnejšou ochranou v boji proti chrípke je očkovanie. Jeho účinnosť je 70 až 90%. Chrípková sezóna sa začína spravidla v októbri a pretrváva až do apríla. Najlepším časom na očkovanie je práve október. Protilátky sa vytvárajú v organizme 2-3 týždne a účinnosť vakcíny klesá o 6-11% každý mesiac. Preto je práve október najlepším mesiacom na očkovanie proti chrípke, aby účinok vakcíny zotrval v tele počas celej chrípkovej sezóny.

Prevencia:  Proti chrípke je dôležité zakročiť v predstihu. Prevenciou v dostatočnom predstihu dokážete chrípke predísť. Ak Vaše dieťa nie je zrovna milovníkom zeleniny a ovocia a vitamíny do neho neviete dostať, odporúčame Vám produkt ORIN Imunko-lahodný nápoj z čisto prírodných zložiek s ovocnou príchuťou, ktorý si Vaše dieťa pripraví aj samo a zamiluje si ho.

ORIN Imunko obsahuje HMO látky z materského mlieka, ktoré sú dôležité pri vývoji kognitívnych (poznávacích) schopností a podpore imunitného systému. Črevá Vášho dieťaťa určite ocenia akáciovú vlákninu, ktorá sa rozpúšťa 24-48 hodín a pôsobí v celej dĺžke čreva. Vďaka tomuto typu vlákniny zabezpečíte Vášmu školákovi dobré trávenie, zabránite hnačkám a zápcham. ORIN Imunko posilňuje imunitu vďaka vysokej dávke vitamínu C. Výťažok zo Smrekovca západného s arabinogalaktanmi zase zvyšuje obranyschopnosť tela voči vírusom a infekciám. 

Vaše dieťa by malo začať užívať produkt ORIN Imunko ak býva často choré, trápia ho alergie, má problémy s trávením, nedokáže sa dlho sústrediť a má intolerancie na jedlo.  Balenie ORIN Imunka Vám vystačí na 30 dní a môžu ho užívať deti od troch rokov.

Pre našich čitateľov sme si na ORIN Imunka pripravili zľavu 10%, aby ste školský rok začali zdraví. Stačí ak v košíku zadáte kód Imunko10.

Autor článku:
Mgr. Veronika
Sásiková
Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1