fbpx

Pridali sme do kolagénu minerál krásy. Poznáte MSM a jeho výnimočné účinky na pleť?

8. mar 2023Blog

MSM (metylsulfonylmetán) je prírodná forma organickej zlúčeniny síry, ktorá sa nachádza vo všetkých živých organizmoch. Je to najčistejšia a biologicky najdostupnejšia forma síry, jedného zo základných minerálov, ktoré sú kľúčové pre život a regeneráciu buniek. MSM sa nachádza v tekutinách a tkanivách všetkých živých organizmov. Je prítomný v rôznych potravinách vrátane surovej zeleniny, vajec, obilnín, mlieka a rýb, ale stráca sa varením a spracovaním potravín.

MSM sa tradične používa ako potravinový doplnok na zvýšenie zdravia kĺbov pre maximálnu flexibilitu a pohyblivosť, ako aj pre silné vlasy a nechty, krásnu pokožku ale pomáha aj s mnohými ďalšími zdravotnými problémami od syndrómu deravého čreva až po poškodené kĺby, osteoporózu či psoriázu. Je známe, že je vysoko účinný pri liečbe akné, ekzémov a psoriázy, ako aj citlivej a problematickej pokožky a pomáha udržiavať pokožku zdravú a silnú, aby bola chránená pred predčasným starnutím a poškodením vonkajšími vplyvmi.

Síra je štvrtým najhojnejším minerálom v ľudskom tele a je známa ako „minerál krásy“ aj „liečivý minerál“ pre svoju schopnosť podporovať tvorbu kolagénu, podporovať krvný obeh a znižovať zápal. Sírové prípravky sa používali už od čias Hippokrata – otca modernej medicíny – na skrášľovanie pleti a liečbu rôznych kožných ochorení. Síra plní v tele množstvo dôležitých funkcií. Je neoddeliteľnou súčasťou produkcie kolagénu a elastínu. Približne polovica obsahu síry v tele sa nachádza v koži, svaloch, chrupavkách a kostiach.

MSM je známy aj ako prospešná látka na liečbu artritídy, bolesti svalov, slabých nechtov, suchej alebo drsnej kože a iných ochorení. Okrem toho sa preukázalo, že suplementácia MSM zlepšuje rôzne zdravotné problémy vrátane zápalu, bolesti kĺbov a svalov či oxidačného stresu.

MSM môže byť prospešný pre všetky typy pleti a vekové kategórie a môže pomôcť zlepšiť stav pokožky viacerými spôsobmi: 

  1. Môže zvýšiť produkciu kolagénu

Kolagén je proteín, ktorý ponúka štrukturálnu podporu pokožke a robí ju pružnou. MSM môže podporovať produkciu kolagénu a vďaka tomu vyzerá pokožka mladšie, pružnejšie, a odolnejšie. MSM môže tiež znížiť degradáciu kolagénu, ku ktorej dochádza ako prirodzený dôsledok starnutia.

  1. Znižuje zápal

MSM inhibuje produkciu cytokínov (typu proteínov), ktoré spúšťajú zápalové reakcie. Podľa štúdie z roku 2008 môže pomôcť pri liečbe zápalového kožného ochorenia nazývaného rosacea. Súčasne MSM tiež zvyšuje produkciu glutatiónu, čo je silný antioxidant produkovaný telom. To môže pomôcť v boji proti zápalu v tele.

  1. Redukuje známky starnutia

Kolagénové a protizápalové vlastnosti MSM môžu pomôcť znížiť príznaky starnutia. Randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia úspešne preukázala účinky MSM proti starnutiu. Účastníci klinickej štúdie, ktorá merala účinky MSM na pokožku, uviedli priemernú redukciu vrások a zlepšenie pevnosti pokožky, pružnosti pokožky a hydratácie pokožky. Štúdia z roku 2020 o vplyve MSM na zdravie pokožky zistila, že užívanie MSM počas 4 mesiacov výrazne redukuje vrásky a robí pokožku hladšou a pružnejšou.

  1. Môže opraviť kožnú bariéru

MSM môže urýchliť regeneráciu buniek a rýchlosť obratu kožných buniek. Pomáha tiež neutralizovať voľné radikály. Vlastnosti MSM pri hojení rán môžu pomôcť pri oprave kože. Zlúčenina môže pomôcť pokožke hojiť sa a zotaviť sa zo zranenia, poškodenia alebo traumy spôsobenej vonkajšími stimulantmi, ako je akné, škrabance a rezné rany. Ukázalo sa, že perorálna suplementácia MSM ovplyvňuje pokožku na genetickej úrovni reguláciou vybraného počtu génov zodpovedných za zápal, kožnú bariéru a zvlhčovanie, ako aj tých génov, ktoré sa podieľajú na štrukturálnej integrite kože, ktoré sú spojené s procesom starnutia.

  1. Pomáha vyrovnať textúru pokožky

Výsledky štúdie z roku 2020 ukázali, že už po 4 týždňoch užívania MSM môže pomôcť vyrovnať štruktúru pokožky. Môže tiež zvýšiť rýchlosť výmeny kožných buniek a zjednotiť tón pleti.

  1. Posilňuje keratín

Kolagén nie je jediným proteínom, ktorý zohráva dôležitú úlohu v zdraví našej pokožky. Keratín je jedným z nich. Tvorí hlavnú štruktúru vrchnej vrstvy našej pokožky a pôsobí ako bariéra na ochranu pred infekciou a škodlivými látkami. Jednou z hlavných zložiek keratínu je aminokyselina nazývaná cysteín. Molekuly tejto aminokyseliny sú držané pohromade chemickými väzbami vytvorenými zo síry. Aby bol cysteín (a teda aj keratín) silný, musíme sa uistiť, že zo stravy prijímame dostatok síry. Keďže MSM je prirodzená forma síry, ktorú naše telo dokáže absorbovať, jej suplementáciou teda posilňujeme keratín v našom tele a udržujeme pokožku zdravú.

Ak sa chcete o jeho výnimočných vlastnostiach presvedčiť doslova na vlastnej koži odporúčame vyskúšať nové zloženie ORIN Viacollagen, pretože jedna odmerka obsahuje až až 500 mg MSM.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1