fbpx

S kolagénom dokážete zlepšiť stav Vašej pleti po zime

22. mar 2023Blog

Určite ste si všimli, že Vaša pokožka reaguje na meniace sa ročné obdobia. Pokožka sa v chladnejších zimných mesiacoch často stáva suchšou a šupinatejšou. Studený vzduch, suchý vzduch v miestnostiach, nízka vlhkosť a drsný zimný vietor môžu zbaviť Vašu pokožku vlhkosti. To môže spôsobiť, že Vaša pokožka bude vyzerať menej zdravo ako normálne – nielen Vaša tvár, ale aj ruky, nohy či vlasy. Našťastie existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby Vaša pokožka vyzerala opäť zdravo.

Prečo je zima náročná na pokožku?

 • Studený zimný vzduch a nízka vlhkosť môže intenzívne vysušovať pokožku, nechty a vlasy, pretože výrazne ovplyvňuje množstvo vlhkosti.
 • Radiátory, krby a iné zdroje tepla znižujú vlhkosť vo vzduchu a aj v našich tkanivách.
 • Sprchovanie teplejšou vodou môže byť jednou z príčin, pretože väčšina z nás má tendenciu sa v zime sprchovať teplejšou vodou ako po zvyšok roka, avšak aj zohrievanie sa v horúcej sprche môže pokožku vysušiť. Verte či nie, horúca voda vysušuje pokožku oveľa viac ako vlažná.
 • Pokožku môže vysušiť aj pitie horúcich nápojov. Ak v zime pijete častejšie horúce nápoje ako kávu, kakao, čaje, či horúcu čokoládu, môžete pociťovať suchšiu pokožku kvôli ich jemným diuréznym účinkom.

Môže kolagén skutočne pomôcť zlepšiť zimnú pokožku proti všetkým týmto výzvam?

 1. Kolagén mení štruktúru pleti zvnútra

Nedávna štúdia z roku 2017 bola vykonaná s cieľom zistiť, či suplementácia kolagénu skutočne zmenila obsah kolagénu v samotnej pokožke. Vedci zistili, že pravidelné užívanie kolagénu počas 6 mesiacov dokáže zvýšiť kolagén v pokožke a tiež zlepšiť jej štruktúru. 

 1. Kolagén môže pomôcť zadržať vodu v koži

Okrem zvýšenia obsahu kolagénu v pokožke tí istí vedci zistili, že pri užívaní kolagénu orálne sa zlepšila aj elasticita pokožky. Nakoľko došlo k  menšej strate vody, celková vlhkosť pokožky sa výrazne zvýšila. 

 1. Kolagén zlepšuje elasticitu pleti

Jedným z dôvodov, prečo pokožka v zime svrbí je fakt, že je celkovo suchšia a stráca elasticitu. Štúdia z roku 2014 na 46 ženách vo veku 35 – 55 rokov skúmala vplyv suplementácie kolagénu na elasticitu pokožky. Po 8 týždňoch suplementácie kolagénovým doplnkom vedci zistili, že elasticita pokožky sa výrazne zlepšila. Zlepšená elasticita nielenže zlepšuje lepší pocit pokožky, ale tiež znižuje ochabnutie a dodáva jej mladistvejší vzhľad.

 1. Kolagén vyhladzuje vrásky

V štúdii z roku 2014 vedci zistili, že denné dopĺňanie kolagénu redukovalo vrásky už po 8 týždňoch používania. V roku 2015 sa uskutočnili dve placebom kontrolované klinické štúdie na vyhodnotenie účinku dennej perorálnej suplementácie kolagénovými peptidmi na hydratáciu pokožky. Výsledky štúdií ukázali, že suplementácia kolagénu zlepšila vlhkosť pokožky, čím vytvorila mladšie vyzerajúcu pokožku a znížila fragmentáciu kolagénovej siete v dermis.

 1. Viac antioxidantnej aktivity v pokožke znamená zdravú zimnú pokožku

Najmä v zime je naša pokožka vystavená útokom oxidačného stresu (z našich vlastných telesných reakcií, prostredia, potravín, UV žiarenia atď.). Kolagén zlepšuje zdravie pokožky a zvyšuje množstvo antioxidantov v pokožke v boji proti starnutiu voľných radikálov.

 1. Kolagén zlepšuje trávenie

Trávenie je životne dôležité pre každý iný orgán v tele, vrátane kože. Keď trávime a vstrebávame živiny lepšie, do pokožky sa dostáva viac živín. Našťastie kolagén zlepšuje zdravie tráviaceho traktu. Kolagén typu II je dôležitou súčasťou črevnej výstelky a zlepšuje bariéru čreva voči zvyšku tela. To skutočne zlepšuje trávenie a imunitné funkcie.

 1. Kolagén zlepšuje zdravie srdca

Akonáhle sú živiny strávené a absorbované, závisí od obehového systému, aby sa dostali do všetkých orgánov vrátane kože. Našťastie kolagén zlepšuje aj zdravie srdca. V skutočnosti pomáha spevňovať steny tepien v ľudskom tele.

 1. Kolagén zlepšuje hojenie rán

Ak chcete, aby bola vaša pokožka zdravá, musí byť schopná hojenia. Kolagén môže pomôcť Vašej pokožke lepšie sa hojiť. Laboratórna štúdia z roku 2009 preukázala rýchlejšie uzavretie rán, lepšiu regeneráciu tkaniva a lepšiu štruktúru pokožky, ak sa pravidelne dopĺňal kolagénový doplnok.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1