fbpx

Trpíte nedostatkom kolagénu?

20. dec 2022Blog

Neexistuje žiadny krvný test, ani iný spôsob merania, vďaka ktorému by ste zistili množstvo kolagénu vo vašom tele. Najpoužívanejší kolagénový test, vytvorený vedcami v roku 2018 je založený na hydrolýze kolagénu na voľné aminokyseliny, po ktorej nasleduje meranie kolagénu špecifického hydroxyprolínu kolorimetrickou metódou. Tieto testy sú však prácne, časovo náročné a vyžadujú špeciálne vybavenie. Existujú však znaky, na základe ktorých viete zistiť, či má vaše telo dostatok kolagénu alebo nie.

Známky, že strácate kolagén

Ako starnete, vaše telo prirodzene vytvára menej kolagénu. Spomalenie sa môže prejaviť už po 20-tke. Strata kolagénu ovplyvňuje to, ako vyzeráte a ako sa cítite. Prvé príznaky môžu byť nenápadné. Čím skôr si ich však všimnete, tým viac môžete urobiť pre doplnenie kolagénu vo vašom tele, aby ste videli pozitívne výsledky.

 

  1. Strata prirodzenej plnosti

Líca sa stávajú plochejšie, zatiaľ čo v oblasti pod očami vznikajú preliačiny. Ak ste v poslednom čase výrazne neschudli, no vaše líca a oči vyzerajú prepadnutejšie, pravdepodobne ide o príznaky straty kolagénu.

  1. Bolesť kĺbov

Keď začnete strácať kolagén, kĺby sa začnú viac opotrebovávať. Nakoniec môžu začať bolieť pri každodenných činnostiach.

  1. Ovisnutá koža

Kolagén tvorí 70 % suchej hmoty pokožky. Posilňuje vašu pokožku a prospieva jej elasticite a hydratácii. Kolagénové vlákna vytvárajú infraštruktúru pre elastín a kyselinu hyalurónovú, ktoré sú zodpovedné za elasticitu a hydratáciu pokožky. Keďže kolagén ovplyvňuje pružnosť pokožky, pri znižovaní kolagénu v tele sa znižuje aj pevnosť vašej pokožky. Môžete si spozorovať ochabnutie na čeľusti, lícach, zadku a bruchu.

  1. Vrásky

Keďže strata kolagénu vedie k dehydratácii a stenčovaniu pokožky, začínajú sa objavovať prvé vrásky.

  1. Nezdravé vlasy

Vlasy začínajú rednúť a prestávajú vyzerať zdravo. Môže sa pridať aj vypadávanie vlasov. Keď sa množstvo kolagénu začne znižovať, vlasy sa môžu začať štiepiť a lámať.

  1. Nárast hmotnosti

Zníženie kolagénu môže spomaliť váš metabolizmus. V dôsledku toho môžete začať priberať, aj keď nezmeníte svoje stravovacie návyky.

  1. Problémy so zubami

Kolagén hrá zásadnú úlohu pri ukotvení zubov k ďasnám. Po znížení hladiny kolagénu v tele môžu nastať rôzne problémy so zubami, ako je bolesť, citlivosť a väčšia náchylnosť na zubné kazy.

  1. Slabé steny krvných ciev

S poklesom hladiny kolagénu sa znižuje aj pevnosť cievnych stien. Môžete pociťovať suché oči, bolesti hlavy, problémy s dýchaním, kožné vyrážky a ďalšie.

Všetky vyššie uvedené príznaky môžu signalizovať aj iné zdravotné stavy. Preto je dôležité poradiť sa so svojím lekárom, vyhnúť sa samodiagnostike a byť opatrný pri užívaní akýchkoľvek doplnkov alebo liekov.

Ako doplniť kolagén vo vašom tele

Okrem starnutia je však hlavným dôvodom, prečo ľudia nemajú dostatok kolagénu, zlá životospráva. Vaše telo si nedokáže vyrobiť kolagén, ak nemá potrebné prvky. Na produkciu kolagénu potrebuje vaše telo živiny z potravín bohatých na bielkoviny, ako aj vitamín C, zinok a meď. Svojmu telu môžete pomôcť úpravou stravy, aby ste mu dodali potrebné stavebné prvky. Hovädzie mäso, kuracie mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky a strukoviny sú bohaté na bielkoviny. Jedným z najlepších jedál bohatých na kolagén je vývar z kostí. Ďalším zo spôsobov je užívanie kolagénových doplnkov. Ide o najpopulárnejší a najjednoduchší  spôsob ako zvýšiť hladinu kolagénu. Hydrolyzované kolagénové peptidy obsahujú jedinečné aminokyseliny, ktoré telo potrebuje na výrobu kvalitného kolagénu.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1