fbpx

Viete prečo kolagén od ORINU obsahuje kyselinu hyalurónovú?

30. máj 2023Blog

Existuje dôvod, prečo je kyselina hyalurónová v mnohých krémoch, sérach a výživových doplnkoch, a tiež prečo je súčasťou zloženia kolagénových doplnkov od ORINU. Nielenže vynikajúco hydratuje pokožku, ale minimalizuje známky starnutia, keďže dostatočne hydratovaná pokožka spôsobuje, že vrásky sú menej viditeľné.

Čo je kyselina hyalurónová?

Kyselina hyalurónová je zložka tela, ktorá je prítomná v každom spojivovom tkanive a orgáne, ako je koža, krvné cievy, mozog, chrupavka, srdcové chlopne a pupočná šnúra. Najmä koža má najväčšie množstvo tejto kyseliny v tele, pričom 50 % celkovej telesnej kyseliny hyalurónovej je prítomných v koži. Technicky ide o skupinu molekúl cukru nazývaných polysacharidy. Tieto molekuly pôsobia na odpruženie a hydratáciu a prirodzene sa nachádzajú v spojivových tkanivách tela. Postupom času sa však zásoby kyseliny hyalurónovej v tele znižujú. Množstvo kyseliny hyalurónovej v koži postupne klesá v dôsledku starnutia. Napríklad 75-ročný človek má v koži iba jednu štvrtinu množstva v porovnaní s 19-ročným človekom. Výskum však ukazuje, že jedným z dôvodov nie je len vek, ale podľa inej nedávnej štúdie tento proces urýchľujú aj environmentálne faktory, ako je fajčenie a znečistenie ovzdušia. Kyselina hyalurónová priťahuje a viaže sa na molekuly vody a zvyšuje obsah vody v pokožke. Môže absorbovať viac ako 1000-násobok svojej hmotnosti vo vode.

Aké sú výhody kyseliny hyalurónovej?

Kľúčovým benefitom kyseliny hyalurónovej je hydratácia a jej neuveriteľná schopnosť zadržiavať vlhkosť. Aby ste pochopili, aká dôležitá je vlhkosť pre pokožku, musíte najprv vedieť, že dehydrovaná pokožka, teda keď vrchná vrstva pokožky nemá dostatok vody, sa javí ako suchá, drsná a šupinatá. To nie je len otázka estetiky. Suchá pokožka môže spôsobovať mnohé problémy. Zle hydratovaná pokožka nie je schopná udržať neporušenú kožnú bariéru, takže pokožka je zraniteľnejšia voči poškodeniu z vonkajších a environmentálnych zdrojov. Keď je kožná bariéra porušená, môže prepustiť baktérie, čo môže viesť k rôznym infekciám. Podľa štúdie v Journal of Allergy & Therapy môže narušená kožná bariéra zohrávať úlohu pri mnohých kožných ochoreniach vrátane suchej kože, atopickej dermatitídy, rosacey (začervenanie tváre sprevádzané štípaním a pálením) a akné.

Podľa niektorých výskumov je starnutie pokožky spojené so stratou vlhkosti pokožky a kyselina hyalurónová je kľúčovou zložkou, pokiaľ ide o boj proti týmto príznakom alebo ich zvrátenie. Vrásky pokožky sa tvoria pod vplyvom rôznych faktorov, ako je starnutie, ultrafialové svetlo a suchosť. Vrásky spôsobuje najmä degradácia kolagénu a kyseliny hyalurónovej, ktoré poškodzuje UV žiarenie.

Výhody vnútorného užívania kyseliny hyalurónovej

Niektoré z výhod orálneho užívania kyseliny hyalurónovej sú:

Zníženie tvorby vrások: V dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdii so 60 Japoncami vo veku 22 až 59 rokov, ktorí mali výrazné vrásky okolo očí. Denne užívali 120 miligramov kyseliny hyalurónovej vo forme kapsúl po dobu 12 týždňov. Výsledky ukazujú významné zníženie poškodenia kože UV žiarením v porovnaní s kontrolnou skupinou a viditeľné zníženie tvorby vrások.

Zvlhčenie pokožky: Kyselina hyalurónová má schopnosť viazať veľké množstvo vody, čo pomáha hydratovať pokožku zvnútra. Tým sa zlepšuje jej pružnosť a vláčnosť a redukuje sa pocit suchosti a vrásky.

Zlepšenie stavu kĺbov: Kyselina hyalurónová je dôležitá pre zdravie kĺbov, pretože pôsobí ako mazivo a tlmič nárazov. Orálne užívanie kyseliny hyalurónovej môže pomôcť zlepšiť pohyblivosť kĺbov a zmierňovať bolesť spojenú s artritídou a inými kĺbovými ochoreniami.

Zdravé vlasy a nechty: Kyselina hyalurónová môže posilniť vlasy a nechty tým, že im dodáva hydratáciu a zlepšuje ich štruktúru.

Môže urýchliť hojenie rán: Kyselina hyalurónová zohráva kľúčovú úlohu aj pri hojení rán. Je prirodzene prítomná v koži, ale jej koncentrácie sa zvyšujú, keď dôjde k poškodeniu, ktoré si vyžaduje opravu. Kyselina hyalurónová pomáha rýchlejšie hojiť rany tým, že reguluje úroveň zápalu a signalizuje telu, aby si v poškodenej oblasti vybudovalo viac krvných ciev.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1