fbpx

Vitamín C: Kľúčový prvok pre tvorbu kolagénu

24. máj 2023Blog

Vitamín C je známy svojimi prospešnými účinkami nielen na zdravie, ale aj pokožku. Tento vitamín je silný antioxidant, ktorý má mnoho pozitívnych vplyvov na pokožku, vrátane podpory tvorby kolagénu, ochrany pred škodlivými voľnými radikálmi a zlepšenia tónu pokožky. Vitamín C je vo vode rozpustný vitamín, ktorý sa nazýva aj kyselina l-askorbová a l-askorbát. Je známe, že vitamín C zlepšuje imunitný systém, ale podieľa sa napríklad aj na tvorbe a ochrane kostí, krvných ciev či neurotransmiterov.

Nedostatok vitamínu C preto môže viesť k zdravotným problémom, ako sú problémy s hojením rán, krvácanie ďasien, boľavé kĺby, únava, prechladnutie a dokonca aj kožné problémy. Ukázalo sa, že bez vitamínu C by sme neboli schopní produkovať kolagén, ktorý telo potrebuje na to, aby prosperovalo.

Vitamín C pre zdravie pokožky

Kolagén: Vitamín C stimuluje prirodzenú produkciu kolagénu vo Vašom tele a pomáha udržiavať kolagénovú sieť Vášho tela. Vitamín C syntetizuje produkciu kolagénu, takže Vaše telo môže vytvoriť viac kolagénu. Hladiny kolagénu aj vitamínu C majú tendenciu klesať s vekom. Voľné radikály zo znečistenia a poškodenie voľnými radikálmi zo slnečného žiarenia a UV žiarenia tiež znižujú hladinu vitamínu C a kolagénu v pokožke. Klinické štúdie však ukazujú, že doplnenie vitamínu C môže pomôcť vyrovnať sa s týmto poklesom, zvýšiť hladinu kolagénu a zlepšiť stav pokožky.

Vonkajšia vrstva pokožky (epidermis) aj vnútorná vrstva (dermis) obsahujú vysoké hladiny vitamínu C. Veda ukazuje, že vitamín C pomáha chrániť pokožku pred poškodením ultrafialovým alebo UVA/UVB svetlom, teda pred poškodením slnkom, pretože je to veľmi silný antioxidant. V skutočnosti pomáha neutralizovať a odstrániť oxidačný stres z tela, čo môže pomôcť vyhladiť a rozjasniť pokožku zvnútra von. To môže pomôcť minimalizovať výskyt tmavých škvŕn a zmeny farby v dôsledku príliš dlhého pobytu vonku bez opaľovacieho krému alebo produktov starostlivosti o pleť s obsahom SPF.

Kyselina hyalurónová: Vitamín C je tiež nevyhnutný pre syntézu kyseliny hyalurónovej, ďalšej zložky starostlivosti o pleť, ktorá je mimoriadne dôležitá. Kyselina hyalurónová môže zvýšiť úroveň hydratácie suchej pokožky, čo môže podporiť jej zdravší a žiarivejší vzhľad. Štúdie naznačujú, že zvýšenie hladín vitamínu C môže tiež zvýšiť hladiny kyseliny hyalurónovej, čo môže podporiť produkciu kolagénu.

Výhody doplnkov vitamínu C na zvýšenie kolagénu

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete začleniť vitamín C do svojej starostlivosti o pleť. Jednou možnosťou je použitie kozmetických výrobkov obsahujúcich vitamín C, ako sú séra, krémy, ale efektívnejšie je pravidelné užívanie vitamínových doplnkov. V systematickom prehľade výskumníci našli dve štúdie, ktoré vynikli v súvislosti s ústnym dopĺňaním vitamínu C. Obe štúdie ukázali, že užívanie vitamínu C ústne, vedie k významnému zvýšeniu kolagénu. Výskum prezentovaný štátom Oregon tiež ukázal, že dopĺňanie vitamínu C v kombinácii s vitamínom E, môže pomôcť zabrániť poškodeniu kože spôsobenému UV žiarením.

Koľko vitamínu C by som mal prijať, aby som vytvoril kolagén?

Vitamín C je vo vode rozpustný vitamín, čo znamená, že Vaše telo si ho nedokáže uložiť. Preto musíte každý deň skonzumovať primerané množstvo, aby ste doplnili zásoby a udržali si správnu hladinu. Vitamín C nájdete aj v baze čiernej, brokolici, kiwi, jahodách, keli a ružičkovom keli. Možno Vás prekvapí, že červená paprika obsahuje o niečo viac vitamínu C ako pomaranč. Odborníci na zdravotnú starostlivosť tvrdia, že je vhodné užívať až 1 000 miligramov denne. Ak užijete vitamín C nad túto hranicu, rýchlosť absorpcie vitamínu klesne na 50% a zvyšok sa vylúči močom.

Vitamín C je kľúčový pre podporu tvorby kolagénu v tele. Má silné antioxidačné vlastnosti, podporuje zdravú pokožku, hojenie rán a znižuje oxidačný stres. Kolagénové doplnky od ORINU obsahujú okrem kolagénových peptidov aj vitamín C a kyselinu hyalurónovú, pretože práve táto kombinácia je veľmi dôležitá pre zachovanie hydratovanej a zdravej pokožky, ktorá odolá oxidačnému stresu.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1