fbpx

Aj muži by mali užívať kolagén. Viete prečo?

6. dec 2022Blog

Aj muži by mali užívať kolagén. Viete prečo?

Kolagén je v podstate lepidlo, ktoré drží naše telo pohromade – je to najhojnejší proteín v tele, ktorý udržuje pevnosť a štruktúru spojivového tkaniva, ako sú kosti, koža, chrupavky a krvné cievy. Ako starneme, telo produkuje menej kolagénu – už po 20. roku života človek produkuje v koži približne o 1 percento menej kolagénu ročne. No zároveň sa kolagén rozkladá rýchlejšie. Tento rozklad však môžu urýchliť aj faktory prostredia, ako je slnečné žiarenie, fajčenie, nedostatok spánku a strava s vysokým obsahom cukru a spracovaných potravín.

Aké výhody môžu mať muži z kolagénu?

Či už ide o aktívneho mladého muža, ktorý chce podporiť regeneráciu svalov po cvičení či zlepšiť trávenie alebo o staršieho muža, ktorý začína mať problémy s pohyblivosťou kĺbov, kolagén môže pomôcť v oboch prípadoch. Vo všeobecnosti neexistujú výhody, ktoré by boli špecifické len pre mužov, no existuje mnoho výhod, ktoré by mohli byť zaujímavé pre tých, ktorí chcú mať zdravé telo.

Môže zlepšiť elasticitu pokožky. Doteraz sa väčšina výskumov o vplyve kolagénu na pokožku uskutočnila v štúdiách zameraných výlučne na ženy. No niektoré výskumy, ktoré skúmali rozdiely starnutia pokožky medzi mužmi a ženami ukazujú, že ženská pokožka má vyššiu schopnosť zotavenia sa po natiahnutí v porovnaní s mužskou pokožkou.

Môže pomôcť pri budovaní svalov a redukcii tuku. Sľubné výsledky pochádzajú z dvoch nemeckých štúdií. V prvej štúdií, ktorá skúmala mladých aktívnych mužov, ktorí cvičili odporový tréning v kombinácii s užívaním 15 g kolagénového doplnku, mali po 12 týždňoch väčší nárast svalovej hmoty ako tí, ktorí užívali placebo. V štúdii na starších mužoch, ktorí trpeli stratou svalovej hmoty a sily súvisiacej s vekom, ktorá môže viesť k zvýšenému riziku pádov a zlomenín, výskumníci zistili, že muži po ukončení 12-týždňového tréningového programu, ktorí užívali aj kolagénové doplnky, zvýšili svalovú hmotu a svalovú silu viac ako tí, ktorí cvičili a užívali len placebo. Podľa týchto výsledkov je užívanie kolagénu výborným doplnkom k silovému tréningu.

Môže pomôcť zotaveniu svalov. Štúdia z roku 2019 na aktívnych mužoch naznačuje, že užívanie kolagénových doplnkov môže pomôcť znížiť bolesť svalov po cvičení. Táto dvojito zaslepená štúdia skúmala, či konzumácia kolagénových peptidov pred a po namáhavom cvičení mení markery poškodenia svalov. 24 rekreačne aktívnych mužov konzumovalo buď 20 g kolagénu za deň alebo placebo počas 7 dní pred a 2 dni po vykonaní 150 skokov. Hlavným zistením tejto štúdie je, že v porovnaní s placebo skupinou suplementácia kolagénových peptidov urýchlila obnovu výkonu a mala tendenciu znižovať svalovú bolestivosť po cvičení poškodzujúcom svaly.

Môže pomôcť pri ochoreniach kĺbov. Niektoré štúdie ukázali, že perorálne doplnky kolagénu môžu znížiť bolesť u pacientov s problémami bedrových alebo kolenných kĺbov v dôsledku osteoartrózy, čo im umožňuje byť aktívnejší.

Môže znížiť riziko vzniku srdcových ochorení. Kolagén poskytuje štruktúru tepnám, ktoré udržujú prietok krvi do a zo srdca. Štúdie ukázali, že užívanie kolagénových doplnkov môže znížiť stuhnutosť tepien a zvýšiť hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu v tele. To znamená, že môže pomôcť znížiť riziko vzniku srdcových ochorení.

Ako by sa mal kolagén užívať?

Kolagén je možné užívať kedykoľvek počas dňa, ale dôslednosť je kľúčom k dosiahnutiu najlepších výsledkov, takže je potrebné dodržiavať pravidelný režim. Je však tiež ale dôležité podporovať schopnosť tela vytvárať a udržiavať kolagén konzumáciou stravy bohatej na živiny ako sú potraviny s vysokým obsahom vitamínu C, ktorý hrá dôležitú úlohu pri produkcii pro-kolagénu, cesnak, ktorý má vysoký obsah síry, čo môže pomôcť zabrániť rozpadu kolagénu a základných minerálov, ako sú listová zelenina, bobule, citrusové plody, voľne ulovené ryby, tekvicové semienka, mäso a vývar z kostí zo zvierat z voľného chovu a fermentované potraviny. Ak teda chcete vyťažiť maximum zo suplementácie kolagénu vyžaduje si to zameranie sa na plnohodnotnú výživu a pravidelné cvičenie.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1