fbpx

Môže kolagén zmierniť tvorbu vrások?

15. feb 2023Blog

Vrásky sú záhyby na pokožke, ktoré sú normálnou súčasťou starnutia. Už po dosiahnutí 25 rokov sa začínajú objavovať jemné vrásky. Vrásky sa stávajú výraznejšími po dosiahnutí 65 rokov. Vznikajú v dôsledku niekoľkých faktorov, ktoré ovplyvňujú kožné bunky a tkanivá ako pomalá produkcia kožných buniek, stenčovanie vrstiev kože a nedostatok kolagénových proteínov spôsobuje, že sa na vašej pokožke tvoria vrásky. Okrem toho:

  • Zmeny v kožných proteínoch: S vekom sa znižuje množstvo kolagénu a elastínu v koži, čo sú proteíny, ktoré držia pokožku pevnú a pružnú. Bez týchto proteínov sa pokožka stáva tenšou.
  • Strata elasticity: Zmenšenie množstva kolagénu a elastínu tiež znižuje elasticitu pokožky, čo znamená, že sa po napnutí alebo natiahnutí ťažšie vracia do pôvodného tvaru.
  • Napínanie kože: Keď sa koža napne alebo natiahne, tkanivá v koži vytvárajú záhyby. Ak sa tieto záhyby opakujú príliš často, stávajú sa trvalými.
  • Poškodenie kožných buniek: Slnečné žiarenie, fajčenie a iné škodlivé faktory môžu poškodiť kožné bunky a znižovať produkciu kolagénu, čo môže prispieť k vzniku vrások.

Výsledkom tohto procesu je vznik vrások na tvári a iných častiach tela, ktoré sú vystavené napínaniu alebo naťahovaniu pokožky. Avšak  každý má individuálne tempo starnutia a vrásky sa môžu objaviť skôr u niektorých ľudí a neskôr u iných.

Prečo vznikajú vrásky?

Vrásky sú výsledkom kombinácie faktorov ako genetika, životný štýl a environmentálne vplyvy. Tu je niekoľko hlavných dôvodov, prečo sa tvoria vrásky na tvári:

  • Starnutie: Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa na tvári tvoria vrásky, je starnutie. S vekom sa v koži znižuje množstvo kolagénu a elastínu, čo sú proteíny, ktoré držia pokožku pevnú a pružnú. Bez týchto proteínov sa vrásky stávajú výraznejšími.
  • Slnečné žiarenie: Slnečné žiarenie je ďalším veľkým faktorom pri vzniku vrások. UV žiarenie môže poškodiť kožné bunky a znižovať produkciu kolagénu a elastínu. To môže viesť k vzniku vrások a hlbších jaziev.
  • Fajčenie: Fajčenie môže mať negatívne účinky na stav pokožky. Nikotín a iné škodlivé látky v dyme môžu poškodiť kožné bunky a znižovať produkciu kolagénu, čo môže viesť k vzniku vrások.
  • Suchá pokožka: Suchá pokožka je náchylnejšia na tvorbu vrások, ale aj vznik jaziev. Udržiavanie hydratovanej pokožky môže pomôcť zabrániť vzniku vrások alebo zmierniť príznaky.
  • Škodlivé návyky: Niektoré návyky, ako zdvíhanie obočia alebo mračenie sa môžu viesť k vzniku vrások.

Ako pomáha kolagén proti vráskam?

Kolagén je zodpovedný za plnosť a pevnosť pokožky. Preto, keď sa hladina kolagénu začne vyčerpávať, pokožka začína vyzerať „ochabnutá“. Čo sa premieta do viditeľných prejavov vrátane vrások, jemných liniek a dokonca aj suchej pokožky. Užívanie kolagénových doplnkov stimuluje vaše fibroblasty, aby produkovali viac kolagénu. Vďaka tomu sú bunky a spojivové tkanivo pevnejšie a menej uvoľnené, čo má za následok hydratovanejšiu, hladšiu pokožku a redukciu vrások. Je klinicky dokázané, že kolagén má pozitívne účinky na pokožku, ale aj vlasy, nechty, kĺby, svaly a zdravie čriev. V štúdii z roku 2014 ženy, ktoré užívali doplnok s obsahom 2,5 g až 5 g kolagénu počas 8 týždňov, zaznamenali výrazné zvýšenie elasticity pokožky a menšie vysušenie pokožky v porovnaní s tými, ktoré doplnok neužívali. Podobne aj v randomizovanej, placebom kontrolovanej slepej štúdii z roku 2019 účastníci denne užívali kolagénový doplnok a počas toho zistili, že zlepšuje hydratáciu, elasticitu, drsnosť a napnutie pokožky. Účastníci štúdie tiež zaznamenali redukciu vrások, hladšiu a jasnejšiu pleť.

Autor článku:
Mgr. Marcela Kozejová Palkechová, PhD.

Tím mojkolagen
info@mojkolagen.sk

1